RFID Portfel jak działa?

RFID co to?

RFID czyli Radio Frequency Identification, jest to technologia małych chipów które umożliwiają zapis niewielkiej ilości danych. Chipy RFID mają szerokie zastosowanie, używane są w kartach płatniczych, zamkach hotelowych lub nawet jako implanty wszczepiane na przykład do identyfikacji zagubionego psa.

Początki technologii RFID.

Technologię chipów RFID wynalazł Charles Walton w 1983 roku, patentując swoje odkrycie pod skrótem „RFID”. Pierwotnie stosowano ją w wagonach kolejowych do śledzenia przepływu towarów. Obecnie jednak, dzięki postępowi technologicznemu, możliwe jest także zastosowanie do wykonywania płatności zbliżeniowych ręką więcej o tym tutaj: Płatności ręką – Rzeczpospolita

Jak działa RFID?

Funkcjonowanie systemu opiera się na falach radiowych i obejmuje trzy podstawowe elementy: chipy lub tagi RFID, czytniki RFID, zwane także odbiornikami, oraz system, który poprzez zaprojektowane procesy interpretuje dane.  

Tagi RFID dzielą się na dwie główne kategorie: pasywne i aktywne. Aktywne, czyli takie które mają swoje źródło zasilania oraz pasywne które nie zawierają baterii, lecz są aktywowane poprzez fale elektromagnetyczne wysłane z odbiornika. Połączenie to działa nawet do 10 metrów, jednak zależy to od modelu chipa. Tagi pasywne, takie jak te używane w kartach płatniczych, działają zbliżeniowo w odległości do około 4 cm.

Odbiorniki RFID czy też czytnik RFID to urządzenie, które odczytuje dane zapisane w chipie RFID. Dane te są następnie interpretowane przez dedykowany system. W przypadku płatności zbliżeniowych, karta kredytowa pełni rolę tagu pasywnego, podczas gdy terminal płatniczy działa jako odbiornik, wykonując serię procesów programowych prowadzących do zakończenia transakcji.

Czy system ten można zmanipulować lub oszukać?

Ten tak jak każdy system posiada zabezpieczania, lecz nie jest on doskonały. Istnieje więc ryzyko, że karta może zostać użyta bez wiedzy właściciela. Aby zapobiec tego rodzaju oszustwom warto jest uzbroić się w dodatkowe zabezpieczenie w postaci portfela RFID.

RFID Portfel jak działa?

RFID Portfel jak działa

Portfel z zabezpieczeniem RFID to nic innego jak specjalny tag blokujący komunikację między chipem RFID a czytnikiem. Umieszczony jest w środku aluminiowej obudowy portfela, nie będąc widocznym na zewnątrz. Skutecznie blokuje on aktywację pasywnego chipa RFID.

Czy warto mieć portfel z blokowaniem RFID?

Nie każdy portfel posiada blokowanie dla kart zbliżeniowych, jednak z pewnością jest to niezwykle cenny dodatek, który warto posiadać, w momencie, gdy ktoś spróbuje użyć twojej karty lub po prostu stracisz portfel z pola widzenia. Pewność, że portfel zabezpieczy karty zbliżeniowe w sytuacji, gdy dojdzie do próby kradzieży z wykorzystaniem chipa RFID jest bezcenna i może zapobiec żmudnej sytuacji odzyskiwania pieniędzy. RFID Portfel znajdziesz w naszym Sklepie – Walltee.

Koszyk
Scroll to Top